Jak budżetowo przetrwać w Londynie? Gdzie mieszkać jeśli wasze finanse kuleją? Jak przemieszczać się z punktu A do punktu B nie wydając na to fortuny? Na te i inne pytania odpowiadam… testując wszystko na własnej skórze.

W Londynie byłam już 5 razy i zawsze to był wyjazd mocno budżetowy. Londyn to miasto które z przyjemnością pochłonie każdą sumę pieniędzy którą w niego zainwestujemy. Właściwie studnią bez dna jest mieszkanie, transport, jedzenie a już na pewno atrakcje! Krótki poradnik jak wyjechać z Londynu z jakimś funtem w kieszeni 🙂

Ile funtów zabrać i gdzie je wymienić? |
Jak tanio zwiedzić Londyn?

Ja już jakiś czas temu pożegnałam się z tym męczącym pytaniem dzięki karcie Revolut. I nie, nie sponsorują moich wypocin, po prostu Revolut tyle razy sprawdził mi się bezbłędnie w podróży przez pół świata, że muszę Wam o tym napisać. W skrócie: jest to konto internetowe do którego zamawiacie sobie bezpłatną kartę pre-paid. Wszystko obsługujecie z poziomu aplikacji, więc jeśli macie internet w telefonie lub wifi macie stałą kontrolę nad swoimi wydatkami, a także w każdym momencie możecie swoje konto doładować wybraną kwotą. Możemy wymieniać waluty na bieżąco, automatycznie przy płatnościach albo założyć sobie subkonto w danej walucie wymieniając wcześniej pieniądze przy dogodnym kursie. Kursy w aplikacji są naprawdę atrakcyjne, zbliżone do kursów NBP. Dodatkowo możecie miesięcznie wypłacić do 200 EUR z bankomatu, bez żadnych opłat. W przypadku przekroczenia tej kwoty do każdej wypłaty pobierana jest prowizja w kwocie 2%.

Gdzie tanio mieszkać w Londynie?|
Jak tanio zwiedzić Londyn?

Londyn jest absolutnie przeogromnym miastem i wybór miejsca w którym spędzimy te kilka nocy jest w tym wypadku wyjątkowo kluczowy. W skrócie, w centrum jest drogo, ale jeśli będziecie mieszkać w drugiej albo trzeciej strefie (aka poza centrum) to będziecie dojeżdżać nawet kilkadziesiąt minut i wydawać na to sporo kasy. Sztuką jest znaleźć nocleg w centrum który nie zrujnuje naszego portfela i pozwoli nam wiele miejsc zwiedzać na piechotę, lub w zasięgu kilkunastu minut spędzonych w autobusie. No dobra to gdzie najlepiej mieszkać?

Ja jestem fanką Kensington, raz udało mi się upolować hostel zaraz obok Natural History Museum za £17, innym razem mieszkałam zaraz koło Baker Street za £10, a ostatnio przy Hyde Parku przy stacji Bayswater za około £16 za noc. Wszystkie z wymienionych wyżej opcji to hostele i miejsca w pokoju wieloosobowym. £15-£18 to jest naprawdę dobra cena za noc w takich warunkach, jak zawsze warto jednak pamiętać, że często najtaniej to najmniej komfortowo i raczej nie są to miejsca gdzie odpoczniecie po ciężkim dniu, a tylko umyjecie się w ciepłej wodzie i pójdziecie spać. Z tych hosteli które wymieniłam wcześniej polecić mogę tylko Menninger koło Natural History Museum, który był naprawdę komfortowy, czysty i przestronny.

Noclegu radziłabym szukać jak najwcześniej na przykład na bookingu. Daje to Wam szansę na zgarnięcie tych hosteli z lepszym standardem w jakieś możliwej cenie. W innym razie prawdopodobnie będziecie przepłacać za klitkę z piętnastoma łóżkami na 10 metrach kwadratowych.

Przede wszystkim musicie sobie pomyśleć którą część miasta chcielibyście zwiedzać i bliżej poznać i tam szukać noclegu. Jeśli lubicie Kensington to szukacie noclegu w Kensington, jeśli City to może gdzieś w okolicach Whitechapel i Shoreditch, albo na południowym brzegu Tamizy. Każda z tych lokalizacji jest blisko jakichś wartych odwiedzenia miejsc i daleko od innych. Na przykład z okolic pałacu Kensington macie super perspektywę na Notting Hill, South Kensington, Paddington czy nawet Oxford Street ale daleko do City czy Shoreditch.

Jak poruszać się po Londynie? ABC transportu publicznego|
Jak tanio zwiedzić Londyn?

Jeśli wybieracie opcję mieszkania gdzieś powiedzmy „w centrum” chodźcie jak najwięcej się da pieszo. Nie tylko oszczędzacie w ten sposób kilka funtów dziennie, ale także macie możliwość odkrycia nowych miejsc których z autobusu, a na pewno z metra nie widać. Jeśli jednak chcecie gdzieś dojechać (i nie jest to drugi koniec Londynu) to wybierzcie autobus. Autobusy w Londynie są stosunkowo tanie, ponieważ jeden przejazd (lub bilet godzinny) kosztuje £1,5. Za przejazd płacicie wchodząc przednimi drzwiami autobusu i przykładając swoją kartę bankomatową z funkcją płatności zbliżeniowej do czytnika. Jeśli danego dnia jeździcie sporo autobusami i przekroczycie kwotę £4,5 na osobę (kartę) to kolejne opłaty nie są już naliczane. Oznacza to, że maksymalnie dziennie na autobusy wydajecie £4,5. To jest najłatwiejsza opcja płatności za komunikację miejską w Londynie. Jeśli macie okazję i ochotę możecie także wyrobić sobie Oyster card, za którą płacicie £5 kaucji i doładowujecie pieniędzmi wedle uznania. Jedna karta przypada na jednego pasażera.

Jeśli chcecie skorzystać z przejażdżki metrem musicie wiedzieć, że nie ma jednej ustalonej kwoty za przejazd. Płacicie w zależności od odcinka i strefy pomiędzy którymi się przemieszczacie. Metro jest ogólnie rzecz biorąc drogie i za jeden przejazd w pierwszej strefie kosztuje około £2,40 – £3 w zależności od dystansu. Są także dzienne limity na po których dodatkowa opłata nie jest pobierana. Wszystkie zawiłości systemy możecie znaleźć tutaj.

Najłatwiej dojazdy sprawdzać na google maps, gdzie wgrane są rozkłady wszystkich środków komuniakcji.

Gdzie tanio zjeść w Londynie? |
Jak tanio zwiedzić Londyn?

Temu tematowi poświęciłam cały artykuł, znajdziecie tam różnorodne propozycje, każda umożliwia zjedzenie ciepłego posiłku za £6.

Ile kosztują atrakcje turystyczne w Londynie? |
Jak tanio zwiedzić Londyn?

Ciężko w to uwierzyć, ale większość rzeczy które można i warto robić w Londynie jest… darmowa! W Londynie jest całe mnóstwo fantastycznych muzeów do których wstęp jest wolny. Jest w czym wybierać, możecie pooglądać dinozaury, cuda nauki i techniki, starożytne kamienie lub mistrzów malarstwa. Za darmo możecie także dostać się na taras widokowy na szczycie wieżowca w City, nazywany poetycko Sky Garden. No i spacery – w Londynie przy braku rzęsistego deszczu to właśnie to co na zewnątrz jest najcenniejsze. Zupełnie za darmo możecie podziwiać Pałac Buckingham, Big Bena (jeśli akurat nie jest w remoncie), przejść się pomiędzy wysokimi kamienicami z czerwonego kamienia na Kensington, zawitać pomiędzy kolorowe domki na Notting Hill, obejrzeć galerię street artu na Shorditch albo podziwiać niezwykłe połączenie (bardzo) starego z (bardzo) nowym w City.

Jeśli za to chcecie po całodniowych spacerach zobaczyć na żywo musicalowe widowisko za naprawdę niezłą cenę, to jest jak najbardziej możliwe i za cenę jednego wjazdu na London Eye możecie obejrzeć nawet dwa spektakle. O tym jak to zrobić pisałam już tutaj.

Na co w Londynie uważać? |
Jak tanio zwiedzić Londyn?

  • Na kieszonkowców, bo jak w każdym wielkim mieście nie możemy czuć się zupełnie bezkarni w eksponowaniu naszych porfeli czy komórek.
  • Na okolice w których czujemy się po prostu nie pewnie po zmroku, jeśli gdzieś czujemy się niebezpiecznie – unikamy.
  • Londyn jest miastem gdzie przestępczość jest wysoka, a podobno jedną z najbardziej niebezpiecznych według statystyk dzielnic jest… Westminster, czyli samo centrum Londynu! Wiadomo, że chodzi raczej o drobne kradzieże, ale niektóre statystyki potrafią zmrozić.
  • Londyn jest chyba najbardziej obderwowanym miastem na świecie, jeśli tylko rozejrzycie się dokładnie – kamery de facto nie stracą Was z oczu nawet na minutę bycia na ulicy.
  • Jednak najbardziej w Londynie należy uważać na… sklepy! Szczególnie jeśli nęci Was wizja małych zakupów w Primark’u lub innym brytyjskim przybytku, nie dajcie się zwieść niskim cenom. Owszem, jeden produkt kosztuje mało, ale często przy kasie okazuje się, ze wydacie małą fortunę. A wtedy… nici z małego budżetu takiego wyjazdu 😉

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące tego jak tanio zwiedzić Londyn – piszcie do mnie w komentarzach lub na moim Instagramie, a na pewno z przyjemnością Wam pomogę! Życzę wspaniałego wyjazdu !