Kto nie oglądał Gry o Tron? Chyba tylko ja… za to w tym roku zupełnie niecelowo udało mi się odwiedzić lokacje kręcenia Gry o Tron w trzech różnych krajach. Dzisiaj pokażę Wam San Juan de Gaztelugatxe, czyli Smoczą Górę! Przy okazji dowiecie się jakie jeszcze inne miejsca warto zwiedzić podczas podróży do Kraju Basków. Gotowi? To w drogę!

Zumaia klify Kraj Basków

Po praktyczne aspekty wyprawy zapraszam tutaj, po pierwszą część relacji z Kraju Basków tutaj. Zajrzycie też na baskijskie filmy dzień1, dzień2 z wątkiem Gry o Tron.

Fuenterrabia

Fronarabia spain france border

Miejsce magiczne, szczególnie w weekendowy poranek kiedy w porcie gromadzą się wędkarze, miłośnicy porannych spacerów z psami, a nurkowie oraz kajakarze wypływają na swoje wyprawy. Fuerterrabia byłaby jednym z zupełnie normalnych miasteczek nadoceanicznych, gdyby nie to, że leży przy granicy Hiszpanii z Francją. Z deptaka po jednej stronie wąskiej zatoczki bez problemu i ze wszystkimi szczegółami widać terytorium drugiego państwa. My akurat zawitaliśmy na hiszpańską stronę i spoglądaliśmy na francuskie wybrzeże po drugiej stronie. Jeśli będziecie przejazdem warto zajerzeć na pół godziny i urządzić sobie niezobowiązujący spacer na molo. Świadomość, że w zasięgu wzroku macie kolejne państwo i de facto moglbyscie podpłynąć do niego wpław jest abolsutnie dziwaczna. Wiem, że teraz już nie ma granic i w większości takie miejsca nie robią, aż takiego wrażenia. Jednak pomyślcie sobie jak musiało to wpływać na wyobraźnię ludzi jeszcze 50 lat temu!

Frontarabia granica hiszpania francja

Górskie wioski

Jadąc od francuskiej granicy do Bilbao nie wybieraliśmy łatwych dróg. Jechaliśmy wybrzeżem lub środkiem nieznanych gór. Kraj Basków jest pełen zapomnianych osad gdzieś w między jednym wzgórzem, a drugim na których pasą są stada owiec. W górach jest zimno, mgliście i lubi padać lekki deszczyk. Ale to jak zbliżacie się do mieszkańców regionu kiedy przejeżdżacie przez te tereny jest poprostu niesamowita. Nagle zatrzymujecie się w miasteczku gdzie jest jedna karczma, kościół, placyk z fontanną i rząd domów. Mieszkańcy siedzą w karczmie, dzieci rozrabiają przy fontannie. Mamy wrażenie, że czas się zatrzymał. Te wioski poupychane między olbrzmie i piękne góry, pełne niesamowitej roślinności i różnorakich faktur skalnych. Jeśli macie czas – warto nie jechać główną trasą, a zapodziać się gdzieś w górach.

Zumaia klify Kraj Basków

północna hiszpania

Zumaia

Jedne z najpiękniejszych klifów na wybrzeżu Kraju Basków. Wyglądają zachwycająco z bliska, jak i z daleka. Pogoda i połacie zielonych łąk wokoło przywodzą na myśl Irlandię.

Zumaia klify Kraj Basków

My zdecydowaliśmy się na podziwianie klifów z góry, z dala od bardziej zatłoczonego wybrzeża. Wjechaliśmy samochodem na samą górę miasteczka – dosłownie. Uważajcie, bo tamtejsze nachylenie terenu może przyprawić niektórych kierowców o zawał serca. Jest po prostu straszliwie stromo i jeśli ktoś nie robił kursu prawa jazdy w San Francisco i jego największym przyjacielem nie jest ręczny hamulec, może być ciężko. Kiedy już zdecydujecie się zaparkować samochów po prostu wybierzcie sobie któryś punkt na horyzoncie i do niego dążcie. Nam udało się wejść na sam szczyt wzgórza, ale szlaków jest wiele. Półgodzinmny spacer tylko rozciągnie wasze zmęczone od siedzenia w aucie mięśnie, a widoki zrekompensują nawet spacer w kroplach deszczu.

zumaia najpiękniejsze klify kraj baskówzumaia najpiękniejsze klify kraj basków najpiękniejsze klify Europyzumaia najpiękniejsze klify kraj basków najpiękniejsze klify Europy

zumaia najpiękniejsze klify kraj basków najpiękniejsze klify Europy

To co charakterystyczne dla Zumaijskich klifów (plaża Itzurun) to specyficzna struktura, którą nazywam roboczo „talerzykowaniem”. Po prostu przywodzi na myśl talerze ułożone równo na obsączarce do naczyń 🙂 . Podobną sktrukturę skał możecie zobaczyć jadąc dalej wybrzeżem, więc warto zatrzymywać się w mniej zatłoczonych punktach widokowych na trasie.

Zumaia klify Kraj Baskówzumaia najpiękniejsze klify kraj basków

 Gaztelugatxe – dla fanów Gry o Tron !

San Juan de Gaztelugatxe to jeden z top powodów dla których warto wypuścić się na nieznane wody Kraju Basków. Niestety, też jedno z najbardziej obleganych turystycznie punktów baskijskiego wybrzeża. Mały kościółek na szczycie wysokiej skały zatopionej w Oceanie swoją zawrotną karierę ostatnich lat zawdzięcza niczemu innemu, jak hitowi Gra o Tron!

lokacja Gra o tron Gaztelugatxe

Na tę atrakcję warto przeznaczyć sobie minimum godzinę i to jeśli bardzo lubicie biegać pod górę. Ja lubię, niestety przypłacam to potem nietwarzowymi zdjęciami na instagramie. Jeśli szanujecie swoje social media, poza sezonem przeznaczcie na San Juan de Gaztelugatxe przynajmniej półtorej godziny. Z parkingu czeka was około dwudziestominutowy malowniczy spacer w dół klifu, by potem wejść na kamienny most i setką schodków wspiąć się na górę.

 

lokacja Gra o tron Gaztelugatxelokacja Gra o tron Gaztelugatxe

lokacja Gra o tron GaztelugatxeNa szczycie czeka na nas nagroda – przepiękny widok i mały kościółek. Z kościołem, który bardzo przypomina ten znany z Mamma Mia jest związana jedna legenda. Mianowicie jeśli po tzrykroć zadzwonicie dzwonem i pomyślicie życzenie – ono się spełni. Wiadomo ile jest w tym prawdy, ale hej! szczęściu trzeba pomagać, nie?

Bilbao

Z Gaztelugatxe kierujemy się na południe i po około czterdziestominutowej przejażdżce docieramy do Bilbao. Z czym wam się kojarzy Bilbao? Mnie z klubem piłkarskim i jakimś tam muzeum sztuki nowoczenej. Znaczy kojarzyło…. bo teraz jest zupełnie inaczej! Bilabao jest największym miastem północnej Hiszpanii i swoistą stolicą Kraju Basków. Mimo deszczowej pogody i pluchy miasto zrobiło na nas piorunujące wrażenie.

Bilbao północna Hiszpania Kraj Basków

Muzeum z kosmosu

Pierwszym i chyba najważniejszym punktem wycieczki jest Muzeum Sztuki Współczesnej – Muzeum Guggenheim. Już sam budynek robi piorunujące architektoniczne wrażenie, więc jeśli nie jesteście fanami samej sztuki współczesnej, warto chociaż podejść pod budynek i obejrzeć z każdej strony jego nietypowe kształty. Mnie muzeum w środku zachwyciło, ale ja wpasowywuję się we wszystkie kategorie: jestem fanem sztuki współczesnej, kocham muzea, podziwiam architekturę. Jeśli wolicie bardziej tradycyjną sztukę to szeroko polecane jest Muzeum Sztuki w Bilbao.

Bilbao zwiedzanie

Kopenhaga Hiszpanii

Bilbao północna Hiszpania Kraj Basków

Nawet bez muzeów miasto jest absolutnie niesamowite. Okiennice w ciemnych kolorach idealnie skontrastowane z wysokimi piaskowymi budynkami, wąskie kręte uliczki, magiczne małe placyki. Koniecznie zajrzyjcie do środka barów i restauracji, gdzie mieszkańcy i przyjezdni podjadają tapas. Gubiąc się wśród uliczek docieramy w końcu nad kanał zaraz obok położonej na jego brzegu opery. Nigdy nie byłam w Kopenhadze, ale jeśli miałabym sobie ją wyobrażać, wyglądałaby właśnie tak.

Bilbao północna Hiszpania Kraj Basków

Jeśli macie więcej czasu wespnijcie się na któreś ze wzgórz, których w Bilbao jest naprawdę wiele. Niesamowity widok gwarantowany!

Jeśli jednak cenicie sobie bardziej pyszne jedzenie punktem obowiązkowym na waszym szlaku jest Mercado de la Ribera położony zaraz nad kanałem. Są to takie warszawskie Koszyki, w naturalnym, lepszym wydaniu. Na poddaszu i w głębi znajdziecie przysmaki z regionu począwszy od słodyczy, skończywszy na wyszukanych rodzajach serów. Koniecznie wejdźcie na górę – architektura budynku robi niesamowite wrażenie! Bliżej wejścia – najróżniejsze punkty z tapasami, miejscowymi wypiekami i całą masą smakołyków. W sam raz na pyszny, miejscowy lunch!

Bilbao północna Hiszpania Kraj Basków jedzenie

Bilbao zrobiło na mnie niesamowite wrażenie i jest jednym z tych miast do których po prostu chce się wracać.

Bilbao północna Hiszpania Kraj Basków

Getxo, czyli jak na planie filmowym!

Getxo, to część metropolii Bilbao do której trafiliśmy absolutnym przypadkiem. Tam był po prostu najtańszy nocleg. Jeśli macie chwilę i lubicie klimaty La La Land, przeplecione z klimatycznymi londyńskimi uliczkami, w gratisie mając Ocean Atlantycki – koniecznie się tam pojawcie nawet na godzinę.

getxo

getxo bilbao

Nie poprzestawajcie na samej plaży, wespnijcie się w górę. Okolice ratusza, następnie Av Basagoiti Etrobidea w całej swojej okazałości, aż do okolic Algorta robią niesamowite wrażenie. Najlepiej trochę pobłądzić uliczkami, iść w górę i w dół. Często na końcu ulicy czeka piękny widok!

Bilbao północna Hiszpania Kraj Basków

Nasza trasa

Tak wyglądała właśnie nasza trasa z drugiego dnia wyprawy!

trasa

Najpiękniejsza trasa oceaniczna

Bilbao-Santander to zdecydowanie jedna z moich ulubionych tras. Jedzie się ją szybko, sprawnie, a dodatkowo przez niemal cały czas w samochodzie rozlegają się ochy i achy! Ogromne klify spadające do Oceanu, połacie zieleni, turkusowa woda. Brzmi banalnie, ale gwarantuję – jest na co popatrzeć. Na końcu tej trasy czeka na nas nagroda – absolutnie zaskakujące Santander. Ale o tym w kolejnym poście 😉

Zajrzyj na