Brukselę odwiedziłam już tyle razy, że gdzieś koło 10tego zgubiłam się z liczeniem (pisałam o tym tutaj). Dodatkowo było mi dane spędzić tam trochę czasu mieszkając. Wiem, że nie przeszłam jej jeszcze w dłuż i szerz, ale śmiało mogę powiedzieć, że znam to miasto całkiem dobrze. Jeśli macie ochotę zobaczyć coś więcej niż Atomium i Grand Place – zapraszam na mój przewodnik po Brukseli, a nie będziecie już zadawać sobie pytania Co zobaczyć w Brukseli? Będziemy odwiedzać ukryte arkady, księgarnie, najlepsze widoki i miejsca na weekendowe brunch’e. Gotowi? Dzisiaj zaczynamy moją chyba ulubioną dzielnicą Brukseli – Sablon !

Jeśli ktoś zapytałby „Ania, mam w Brukseli 3 godziny. Co zobaczyć w Brukseli?” bez wahania poleciłabym Sablon. Zdecydowanie mniej zatłoczone niż okolice Grand Place, z dziesiątkami krętych uliczek, ukrytych antykwariatów, kafejek, skwerków i modnych butików. Sablon z jego okolicami jest po prostu magiczne! Z jednej strony na jego straży stoi monumentalny Palace de Justice, a drugiej Pałac Królewski. Od pędu dzielnicy europejskiej odgradza go Boulevard de Waterloo, a od tłumu turystów Boulevard de Empereur. Dodatkowo lokalizacja zyskuje na bliskości Brukselskiego Gare Centrale (Dworca Głównego) co czyni tę dzielnice niezwykle dostępną nawet podczas krótkich wypadów.

Co zobaczyć w Brukseli?

Marolles czy Sablon ?

Marolles i Sablon to zupełne przeciwieństwa, które idealnie się uzupełniają leżąc tuż koło siebie. Sablon jest szykowne, błyszczące i drogie. Marolles jest nieco obdrapane, robotnicze i zdecydowanie bardziej przypomina krakowski Kazimierz niż Sukiennice.

Sablon już od średniowiecza było miejscem które przyciągało majętne rodziny do osiedlenia się. Budowano tu rezydencje rodów, pałacyki, kamienice. Nie wiem czy przyciągała ich bliskość pałacu królewskiego, czy piękno widoku ze wzgórza, ale zdecydowanie wiedzieli gdzie budować !

Marolles jest jedną z tych hisperskich dzielnic, gdzie na głównym placu znajduje się targ staroci, wokół można wypić kawę lub piwo w jednej z mniej lub bardziej alternatywnych knajp, jest mnóstwo małych sklepików z pierdółkami retro i czasem na rogu gra kapela na trąbkach.

Marolles

 Miejsce, które na swój sposób jest esencją Brukseli. Z tarasu obok Palais de Justice możemy podziwiać jej panoramę, na targu kupić kawałek historii jej mieszkańców, a w pobliskich knajpkach i sklepikach spotkać cały przekrój brukselskiego społeczeństwa.

Palais de Justice

Taras widokowy koło Pałacu Sprawiedliwości stoi zdecydowanie na pierwszym miejscu mojej listy Co zobaczyć w Brukseli?. Wyślę tam absolutnie każdego kto zapyta mnie o to jakie jest najfajniejsze miejsce w Brukseli. Spędziłam tam długie godziny siedząc, jedząc lunch, czytając, robiąc zdjęcia lub po prostu podziwiając widok. Z tego balkonu widać całą Brukselę! Nawet Atomium, które w słoneczny dzień nieśmiało błyszczy z daleka. Nie wiem co magicznego jest w tym miejscu, ale jeśli miejsca mocy istnieją to jest to jedno z nich.

Co zobaczyć w Brukseli? Co zobaczyć w Brukseli? Co zobaczyć w Brukseli?

Sam Palais de Justice jest także wart odnotowania. Monumentalny, neoklasycystyczny, robiący piorunujące wrażenie. Jego wielki gmach przycupnięty nieśmiało na wzgórzu widać z wielu miejsc w Brukseli. Od kilku lat w remoncie i chociaż niektórym udało odwiedzić się zapierające dech w piersiach wnętrza – ja nigdy do nich nie dotarłam. Jeśli znajdziecie sposób to na pewno będziecie zachwyceni (to przynajmniej zwiastują liczne zachwycające zdjęcia). Jednak zawsze jest dobrze mieć po co wrócić do Brukseli, prawda?

Co zobaczyć w Brukseli?

Co zobaczyć w Brukseli?Pałac jest też miejscem od którego radziłabym zacząć zwiedzanie tej części miasta jeśli zamierzacie dotrzeć tam metrem lub tramwajem. Stacja metra Louise jest naprawdę niedaleko. Jest to też świetny punkt, z którego możecie zdecydować czy wybieracie się najpierw do Marolles czy preferujecie kawę na Sablon.

Co zobaczyć w Brukseli?

Co zobaczyć w Brukseli?

Ja zjechałabym windą przy tarasie widokowym na dół i wskoczyła w zwariowany świat Marolles. Winda sama w sobie też jest atrakcją, jest darmowa i bywa przedmiotem instalacji artystycznych.

Jeu de Balle

 Jeu de Balle to brukselski plac-legenda. Nasłuchałam się mnóstwo historii o tym co moi znajomi znaleźli na tym targu, jakie krzesła, talerze, filiżanki, obrazki kupili. Jest to miejsce absolutnie kultowe. Jeu de Balle to plac, na którym 365 dni w roku ma miejsce zupełnie niezwykły pchli targ. Plac taki jakim go znamy został otwarty w 1854 roku i początkowo miał służyć do grania we fryzyjską wersję piłki ręcznej. Targ osiedlił się na placu pod koniec XIX wieku i po dziś dzień sprzedawcy z całego świata próbują zachęcić was do kupienia najróżniejszych towarów. Znajdziecie tam absolutnie wszytko: od wartościowych antyków, przez retro przedmioty codziennego użytku po obrazki, książki i płyty winylowe. Wśród kupujących są prawdziwi kolekcjonerzy antyków, pasjonaci okazji, wielbiciele taniego acz szykownego wystroju a także turyści i mieszkańcy Brukseli podczas ich weekendowego spaceru po centrum. Podobno najlepsze łupy można zgarnąć podczas weekendu 😉

5 (1 of 1)-9.JPG 5 (1 of 1)-9.JPG 5 (1 of 1)-9.JPG

Rue Haute

Jeśli Jeu de Balle to serce Marolles, to Rue Haute to zdecydowanie jego kręgosłup. Rue Haute to główna handlowa ulica dzielnicy i znajdziecie tam najciekawsze i najdziwniejsze sklepy vintage z ubraniami, meblami i akcesoriami. Dodatkowo pełno tam knajpek, kafejek i sztuki ulicznej. Zbaczając z niej w mniejsze i węższe uliczki możecie natknąć się na urocze budynki mieszkalne w typowym brukselskim wąskim wydaniu 😉

Co zobaczyć w Brukseli?

Chapelle i okolice

 Kościół Notre-Dame de la Chapelle jest znany w Brukselskiej polonii głownie z powodu odbywających się tam polskich mszy i nabożeństw. Jednak niewiele osób wie, że właśnie tam spoczywa malarz Pieter Bruegel, jeden z najciekawszych artystów XVI wieku. Ja jestem ogromną fanką szczegółowości obrazów Bruegel’a (niektóre z nich możecie oglądać w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych). Sam kościół też jest ciekawą mieszanką wszystkich chyba możliwych styli architektonicznych, ale nadal zachowujący swój prawdziwie brukselski charakter. A może właśnie w brukselskim charakterze jest wszystko wymieszać i uznać za piękne?

Zaraz przy kościele znajduje się jedna z wielu brukselskich rzeźb Tom’a Frantzen’a przedstawiająca właśnie Bruegel’a. Rzeźby artysty rozsiane są po całym mieście, świetnie wkomponowane w brukselski klimat. Jeśli macie ochotę, polecam wyszukać sobie ich lokalizacje i nimi podążać, a natkniecie się na przykład na posąg sikającego pieska 😉

Sablon

Co zobaczyć w Brukseli kiedy macie ochotę na odrobinę luksusu i blichtru? Zdecydowanie Sablon! Jest to brukselskie zagłębie luksusu, małych galerii sztuki, pięknych kafejek, idealnie przygotowanych czekoladek i ciasteczek. Jeśli jesteście amatorami butików francuskich projektantów zajrzyjcie w okolice skrzyżowania Boulevard de Waterloo z Avenue Louise. Jeśli jednak macie ochotę wchłonąć bardziej brukselski klimat wybierzcie się od razu kilka ulic niżej na Grand Sablon 😉

Grand Sablon

Świątynia fikuśnych wystaw, sklepów z czekoladkami i eleganckich kawiarenek. Plac jest niezwykle uroczy (jeśli nie jest w remoncie) i na pewno warto zajrzeć do niektórych sklepów chociaż na window shopping lub zboczyć nieco z trasy i zaszyć się w małych uliczkach. Okolice placu dostarczą wręcz niezliczonych sklepów z antykami, małych klimatycznych typowo brukselskich kafejek czy małych galerii sztuki. Jest to swego rodzaju serce tej dzielnicy wokół którego kryją się najciekawsze atrakcje i najbardziej urocze parki, place czy uliczki.

Co zobaczyć w Brukseli? Co zobaczyć w Brukseli? Co zobaczyć w Brukseli?

Rue Ernest Allard, Rue Watteu oraz Rue de la Minimes

Moja standardowa trasa z Palaice de Justice na Grand Sablon (Rue Ernest Allard, Rue Watteu oraz Rue de la Minimes) skrywa wiele antykwariatów z książkami, sklepów z antykami mniejszych i większych gabarytów, kafejek i ogromu smaczków, których nie jestem w stanie spamiętać. Za każdym razem kiedy idę tamtą trasą odkrywam coś nowego. Ostatnio była to mała boczna uliczka Rue de Chandeliers, która przypomina mi Rzym, albo paryski Montmartre. Niewiele dalej znajduje się świetnie zaaranżowany sklep z antykami (25, Rue de Minimes) gdzie warto wejść nawet jeśli nie planujecie większych zakupów. Zaraz obok antykwariatu znajduje się Muzeum Żydów Belgijskich. Chwilę wcześniej macie okazję wypić kawę w jednej z moich ulubionych brukselskich kawiarni Cafe Capitale (41,Rue Ernest Allard).

Co zobaczyć w Brukseli?

Co zobaczyć w Brukseli? Co zobaczyć w Brukseli?Co zobaczyć w Brukseli?Co zobaczyć w Brukseli? Co zobaczyć w Brukseli? Co zobaczyć w Brukseli?

Rue de Rollebeek

Jeśli już jesteśmy przy uliczkach otaczających Grand Sablon nie sposób nie wspomnieć o Rue de Rollebeek. Na tej niepozornej uliczce znajdziecie urocze sklepiki, zakłady krawieckie i knajpki. Mnie w szczególności uwiódł sklep a zarazem pracownia modystyczna. Schodząc w dół tej ulicy dotrzemy do stylu z Marolles w postaci Rue Haute.

Co zobaczyć w Brukseli? Co zobaczyć w Brukseli?

Petit Sablon oraz Egmont Parc 

Idąc w przeciwną stronę od Grand Sablon niż Rue de Rollebeek traficie na dwa wspaniałe małe parki – Petit Sablon oraz Egmont Parc. Petit Sablon to niezwykle uroczy ogród znajdujący się zaraz przy Rue de la Regence. Niezwykle urocze miejsce, aby przysiąść z lunchem, kawą lub poczytać książkę. Egmont Parc wraz z Pałacem Egmont to już nie mały ogród, ale pełnoprawna miejska oaza zieleni nazywana parkiem. Jest to przeurocze miejsce, gdzie możecie wybrać się na piknik, popołudniowy relaks lub weekendowy brunch. W parku niegdyś oranżeria została przerobiona na jedną z najlepszych weekendowych miejscówek gdzie możecie wybrać się na leniwy i smaczny posiłek. La fabrique de ville jest niesamowicie smaczne ale też niezwykle dobrze prezentuje się na zdjęciach dzięki swojemu niewymuszonemu wystrojowi. Czuć tam spokój, szczęście i beztroskę. Nie dziwi w tym wypadku obecność w parku mistrza beztroski – samego Piotrusia Pana.Co zobaczyć w Brukseli?Co zobaczyć w Brukseli?Co zobaczyć w Brukseli?

Co zobaczyć w Brukseli?Co zobaczyć w Brukseli?

Co zobaczyć w Brukseli?

 

Co zobaczyć w Brukseli?

Co zobaczyć w Brukseli?

Sam Palais Egmont został wybudowany w połowie XVI wieku, z wieloma późniejszymi poprawkami, aby teraz osiągnąć swój majestatyczny neoklasycystyczny charakter. Przez wieki przechodził on z rąk jednego rodu do drugiego, aż w końcu trafił do użytku Belgijskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Dziś jest używany do celów reprezentacyjnych, odbywają się tam bankiety oraz spotkania dyplomatyczne. Ciekawostką jest, że w 1920 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w jego ogrodach odbywały się zawody szermiercze.

Mont des Arts

Brukselskie wzgórze muzealne jest naprawdę imponujące i kryje mnóstwo niezwykłych eksponatów. Jednak od początku!

Idąc z od strony Palais de Justice w stronę Mont des Art możemy przejść Rue de la Regence, główną ulicą transportową tej dzielnicy. Spacerując nią mamy możliwość zajrzeć do wyżej wspomnianych parków, na Grand Sablon a także wstąpić na kawę i ciastko do fantastycznej i niezobowiązującej Cafe du Sablon. Kiedy się odwrócimy mamy okazję spojrzeć jeszcze raz na majestatyczną budowlę Pałacu Sprawiedliwości.

Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych

Mont des Arts jest fantastycznym miejscem w Brukseli dla tych, którzy tak jak ja kochają sztukę i same muzea. Oferta jest tak bogata, że dla każdego znajdzie się coś dobrego. Większość muzeów jest ukryta w wielkim gmachu Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych (założonego w 1801 roku przez Napolleona).Kupując jeden bilet (5/15 EUR) macie możliwość odwiedzenia czterech muzeów mieszczących się w tym gmachu:

Old Masters Museum prezentujące świetny wybór sztuki od XV do XVIII wieku. Możecie tam podziwiać między innymi prace takich malarzy jak Breugel, Rubens czy Van Dyck. Warto wybrać się na multimedialną wystawę Breugel’a (w cenie biletu).

Fin-de-siècle Museum gdzie macie okazję zapoznać się bliżej ze sztuką drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Wystawa jest naprawdę sprawnie zrobiona i znajdziecie tam mnóstwo eksponatów, ale także zdjęć i projektów architektonicznych poświęconych Brukseli tego okresu. Było to zdecydowanie „belgijski złoty wiek” kiedy miasto sprawnie się rozwijało i przyciągało artystów z całej Europy. To tutaj rozwijała się między innymi secesja, co widać szczególnie w brukselskich projektach architektonicznych z tamtych czasów.

Magritte Museum poświęcone w całości życiu i twórczości wybitnego belgijskiego artysty Rene Magritte. Świetna wystawa, która daje nam możliwość bliższego poznania tego niezwykłego artysty.

Modern Musem które wiecznie jest w częściowym lub całościowym remoncie. Ja niestety nie miałam okazji zobaczyć całej wystawy.

Wycieczka do muzeum jest świetnym pomysłem na pochmurny brukselski dzień. Muzeum nie jest małe, ale spokojnie zwiedzicie je w 2-3 godziny. Jest także możliwość wejścia do samego Muzem Magritte, które zaraz obok Fin-de-siecle jest moim ulubionym z tej czwórki. Informacje o wystawach czasowych znajdziecie tutaj.

Co zobaczyć w Brukseli?

Old England

Charakterystyczny secesyjny budynek o nieco dziwnej formie? Dobrze trafiliście, to właśnie jest brukselskie muzeum instrumentów. O ile pamiętam wejście kosztuje około 7 EUR i raczej polecam zwiedzanie muzeum prawdziwym muzycznym zapaleńcom. Jeśli nie jesteście zapalonym muzykiem z wielką pasją do starych harf odpuście sobie muzeum i koniecznie udajcie się na dach muzeum (darmowy wjazd windą) gdzie jest restauracja i można wypić kawę delektując się naprawdę pięknym widokiem na Brukselę.

Co zobaczyć w Brukseli?Co zobaczyć w Brukseli?Co zobaczyć w Brukseli?

Sam budynek swoją nazwę oraz niezwykłą formę zawdzięcza znajdującemu się tutaj na początku XX wieku eleganckiemu domu handlowemu. Zaprojektowany został z dużą ilością stali w stylu art-nouveau przez Paul Saintenoy’a.Co zobaczyć w Brukseli?

Mont des Arts

Jedno z moich ulubionych miejsc w Brukseli to właśnie samo Mont des Arts, stanie u szczytu schodów i podziwianie panoramy brukselskiego starego miasta. Miasto możemy oglądać ze znacznie bliższej perspektywy niż z tarasu koło Palaice de Justice. Z tego miejsca są też robione jedne z najpopularniejszych brukselskich zdjęć. Jeśli zejdziecie na dół schodami i pognacie prosto traficie do ścisłego centrum miasta.

Co zobaczyć w Brukseli?

Pałac Królewski

Wracając jeszcze na chwilę do tego co znajduje się w tak zwanym brukselskim górnym mieście. Przy Palace Royale, zaraz obok kompleksu muzeów stoi dostojny neoklasycystyczny Kościół św.Jakuba, który uważany jest nieoficjalnie za królewski kościół. Nieoficjalnie, ponieważ nie ma takiego statusu, jednak to tam odbywają się zwykle religijne uroczystości dotyczące członków rodziny królewskiej takie jak chrzciny czy pogrzeby. Zaraz za rogiem kryje się prawdziwie imponujący i wielki belgijski Pałac Królewski. Jest to oficjalna rezydencja Króla Belgów, chociaż on upodobał sobie Laaken znajdujące się na obrzeżach Brukseli. Swoją fasadą przypomina znany z Londynu Pałac Buckingham, jednak brukselski pałac ma ją dwa razy dłuższą (chociaż w ostatecznym rozrachunku londyński pałac wygrywa ten spór o wielkość powierzchni pałacowej). Pałac można zwiedzać co roku latem.

Co zobaczyć w Brukseli?

Informacje Praktyczne

Polecam zacząć odkrywanie tej części Brukseli od Palais de Justice podjeżdzając na stację metra Louise. Jeśli chcecie znaleźć się bliżej Grand Sablon – stacja metra Porte de Namur, jeśli Pałacu Królewskiego metro Trone. Do Sablon i Mont des Arts można także dotrzeć ze stacji Gare Centrale (brukselskiego dworca głównego).

Jeśli tylko będziecie w Brukseli koniecznie zajrzycie w te okolice! Nieoczywiste dla wielu turystów mogą okazać się waszą ulubioną częścią Brukseli 😉 W kolejnym Brukselskim wpisie Co zobaczyć w Brukseli ?  zdradzę Wam moje ulubione miejscówki w samym centrum. Stay tuned 🙂

Zajrzyj na