Anna Orkisz

Specjalistka od tanich lotów, podróży z ciężkim plecakiem i zapalona twórczyni internetowa. Stale się przeprowadzam, nie mogę usiedzieć w jednym miejscu.

Korzenie

Urodziłam się dokładnie w 80. rocznicę odsłonięcia pomnika kopenhaskiej syrenki i 30 lat po tym jak The Beatles wypuściło singiel She Loves You. Obchodzę urodziny wspólnie z Alexandrem Desplatem, moim ulubionym kompozytorem muzyki filmowej. Co prawda nie urodziłam się w Paryżu, tylko w Kielcach gdzie chodziłam do tego samego liceum co Stefan Żeromski, Bolesław Prus i Gustaw Herling Grudziński.

W liceum na zmianę byłam zapaloną aktorką i chciałam zostać drugą Magdą M. Teraz na koncie mam 1 licencjat ze stosunków międzynarodowych i dyplomacji współczesnej, (w drodze) 2 magisterki z zarządzania i marketingu. Gdzieś zapodziały się jedne zaczęte studia z archeologii. Chętnie zapoznałabym się akademicko bliżej z historią sztuki lub jednym z języków skandynawskich.

Podróże

W ciągu ostatnich sześciu lat przeprowadziłam się 16 razy! Mieszkałam w 7 miastach, w tym tylko w jednym więcej niż rok (Kraków masz u mnie plusika). Odbyłam absolutnie niezliczone podróże w zakątki Europy, śpiąc w hostelach, na podłodze u obcych ludzi, na lotnisku a nawet w namiocie z widokiem na zapierający dech w piersiach kanion. Odwiedziłam znakomitą większość krajów europejskich, a mieszkałam oprócz Polski we Francji , Belgii i Norwegii.

Co robię?

Jeszcze kilka miesięcy temu mieszkałam na południu Francji, toczę stałą walkę z nauką francuskiego (i doceniam piękno angielskiego). Prowałam w największej europejskiej firmie areonautycznej, gdzie zaczynałam swoją zawodową przygodę z komunikacją.

Teraz mieszkam w norweskim Oslo (moją historię możecie przeczytać tutaj) zajmuję się produkcją video, a wieczorami czasem podaję pad taja.

Przez ponad 5 lat codziennie działałam w organizacji Erasmus Student Network na rzecz popularyzowania i ułatwienia dostępu, oraz poprawienia wygody studiów za granicą w ramach programu Erasmus. Dwukrotnie miałam szanse korzystać z jego dobrodziejstw i studiować za granicą bez ponoszenia dodatkowych kosztów (tutaj historia z Lille, a tutaj z Tuluzy).

Od początku 2011 roku niestrudzenie ( i dość nieregularnie) usiłuję podbić polską vlogosferę, najpierw z kanałem urodowym Anninsummer, obecnie z ukochaną przez wszystkich bardziej dorosłą wersją nastoletniej dziewczyny Taką Anną aka AnnaComeHome. Moja największą youtubową inspiracją jest niezmiennie Krzysztof Gonciarz.

Od 2019 roku prowadzę również podcast Jakoś to będzie! w którym rozmawiam o tym jak to jest mieć 25 lat i totalnie zwariować. Podcast możecie śledzić tutaj @jakostobedzie, przesłuchać na YouTube tutaj  lub na Spotify czy iTunes.

Poza kadrem i samolotem

Zawsze miałam zbyt dużo zainteresowań i zajmowałam się zbyt dużą ilością rzeczy. Do tego co naprawdę mnie kręci w ostatnich latach należy (kolejność trochę przypadkowa): monarchia brytyjska, piękny angielski akcent, podróże, fotografia, produkcja video, seriale i filmy, samoloty, historia, gotowanie (wegańskie i bezglutenowe), instagram, musicale, digital marketing, moda, muzea, sztuka współczesna, architektura. Myślę, że znalazłoby się jeszcze tego trochę więcej, ale mam nadzieję, że ten skromny zbiór zrobił już należyte wrażenie.

Planuję wyprawę na koniec świata i myślę o kolejnej przeprowadzce (a także księciu na białym koniu).

Moim największym marzeniem jest mieszkać w centralnym Londynie, spotkać królową brytyjską i zagrać w musicalu. Ostatnio także zdobyć Kilimadżaro (już nie).